Szydełkowanie tunezyjskie oraz szydełkowanie knooking to metody często, niestety mylnie, uznawane za jedną i tę samą metodę.
Czym więc się różnią? Szydełkiem do knookingu, zwanym także drutełkiem, wykonamy ściegi takie same jak przy użyciu drutów. Ściegi uzyskujemy w jednej dłoni trzymając szydełko a w drugiej nitkę / żyłkę połączoną razem z szydełkiem. Nie gubimy tutaj żadnych oczek ani nie wykonujemy rzędu powrotnego. Wszystko co robimy "spada" nam na żyłkę. Tak jak na drutach, po zakończeniu rzędu odwracamy robótkę na lewą stronę i zaczynamy kolejny rząd. Szydełka do knookingu zazwyczaj mają u dołu dziurkę do żyłki lub nitki pomocniczej. Sporo osób zaczynających przygodę z metodą Knooking doklejają po prostu nitkę do zwykłego szydełka za pomocą taśmy klejącej.
Czym szydełko tunezyjskie różni się od knookingu? Szydełko tunezyjskie, zwane także afgańskim, jest zazwyczaj dłuższe od standardowego i zakończone ogranicznikiem dzięki któremu robótka nam się nie zsuwa. Rozmiarem zbliżone są bardziej do druta. Dostępne są także szydełka tunezyjskie do łączenia z żyłką. Metoda ta to trochę połączenie szydełkowania z robieniem na drutach. Pozwala uzyskać nam to, co najlepsze w obu metodach.
Szydełkowanie afgańskie niestety ma do siebie to, że wymaga zdecydowanie większej ilości włóczki. Wykonywana robótka jest cały czas na tej samej stronie, nie odwracamy jej tak jak w knookingu. Najpierw wykonujemy rząd postępujący, a następnie powrotny. Podobnie jak do ściegu jerseyowego na drutach materiał może nam się zawijać na brzegach.